Pražský filharmonický sbor zazpíval na Times Square
Několik desítek členů Pražského filharmonického sboru pod vedením hlavního sbormistra Lukáše Vasilka zpěvem koled a spirituálů zaujalo včera odpoledne davy na Times Square. Zhruba půlhodinové vystoupení na jednom z nejrušnějších míst New Yorku si lidé nahrávali na mobily a zpěváky odměňovali potleskem a výkřiky bravo. Smíšený sbor se šálami v národních barvách kolem krku na červených schodech v místě tvořeném křižovatkou Broadwaye, Sedmé avenue a 42. ulice vystoupil v rámci Českého týdne v New Yorku. Dnes se Pražský filharmonický sbor v Glagolské mši v Carnegie Hall připojí k České filharmonii a 6. prosince tam bude mít samostatný a cappella koncert.
Koncert pod širým nebem konaný v rámci série Carnegie Hall Citywide nabídl výběr amerických spirituálů a gospelů, a také koledy. Na úvod smíšený sbor zazpíval za doprovodu klavíristky Daniely Valtové Kosinové skladbu Ride On, King Jesus, která byla publikována poprvé roku 1872 ve zpěvníku pro sbor Jubilee Singers z Fisk University v Nashvillu, kde řada studentů pocházela z rodin bývalých otroků. Následující Ev’ry Time I Feel the Spirit, pro smíšený sbor a cappella, byla vyznáním víry a naděje, kterou přineslo narození Spasitele. Touha, láska a víra jsou obsahem dalších písní programu jako My Lord, What a Mornin’, Goin’ Home nebo Go Where I Send Thee.
Vystoupení uprostřed všudypřítomných barevných digitálních billboardů a reklam, které údajně spotřebují tolik energie jako menší město, zakončil známý latinský hymnus Adeste fideles (Pojďte všichni). Jeho autorství se připisuje opisovači not Johnu Francisi Wadeovi původem z Anglie, který žil v 18. století exilu Douai na severu Francie. Hymnus, jehož text napsal biskup ve Versailles Jean-François Borderies, zdůrazňuje myšlenku Vánoc ve spojení přes dva světadíly.
Pražský filharmonický sbor se do Carnegie Hall vrací po šesti letech. Letos zde ale poprvé ve své devadesátileté historii vystoupí v samostatném a cappella koncertu.
“Chtěli jsme ukázat to nejlepší z české tvorby, zároveň ale představit i skladby, které se provádějí vzácněji. Vedle vrcholných kompozic Dvořáka, Janáčka a Martinů proto zazní i vynikající díla od Petra Ebena a Jana Nováka,” uvedl k chystanému programu hlavní sbormistr PFS Lukáš Vasilek.