Pražský filharmonický sbor zazpíval na Times Square

6. 12. 2024

Několik desítek členů Pražského filharmonického sboru pod vedením hlavního sbormistra Lukáše Vasilka zpěvem koled a spirituálů zaujalo včera odpoledne davy na Times Square. Zhruba půlhodinové vystoupení na jednom z nejrušnějších míst New Yorku si lidé nahrávali na mobily a zpěváky odměňovali potleskem a výkřiky bravo. Smíšený sbor se šálami v národních barvách kolem krku na červených schodech v místě tvořeném křižovatkou Broadwaye, Sedmé avenue a 42. ulice vystoupil v rámci Českého týdne v New Yorku. Dnes se Pražský filharmonický sbor v Glagolské mši v Carnegie Hall připojí k České filharmonii a 6. prosince tam bude mít samostatný a cappella koncert.

Koncert pod širým nebem konaný v rámci série Carnegie Hall Citywide nabídl výběr amerických spirituálů a gospelů, a také koledy. Na úvod smíšený sbor zazpíval za doprovodu klavíristky Daniely Valtové Kosinové skladbu Ride On, King Jesus, která byla publikována poprvé roku 1872 ve zpěvníku pro sbor Jubilee Singers z Fisk University v Nashvillu, kde řada studentů pocházela z rodin bývalých otroků. Následující Ev’ry Time I Feel the Spirit, pro smíšený sbor a cappella, byla vyznáním víry a naděje, kterou přineslo narození Spasitele. Touha, láska a víra jsou obsahem dalších písní programu jako My Lord, What a Mornin’, Goin’ Home nebo Go Where I Send Thee.

Vystoupení uprostřed všudypřítomných barevných digitálních billboardů a reklam, které údajně spotřebují tolik energie jako menší město, zakončil známý latinský hymnus Adeste fideles (Pojďte všichni). Jeho autorství se připisuje opisovači not Johnu Francisi Wadeovi původem z Anglie, který žil v 18. století exilu Douai na severu Francie. Hymnus, jehož text napsal biskup ve Versailles Jean-François Borderies, zdůrazňuje myšlenku Vánoc ve spojení přes dva světadíly.

Pražský filharmonický sbor se do Carnegie Hall vrací po šesti letech. Letos zde ale poprvé ve své devadesátileté historii vystoupí v samostatném a cappella koncertu.

“Chtěli jsme ukázat to nejlepší z české tvorby, zároveň ale představit i skladby, které se provádějí vzácněji. Vedle vrcholných kompozic Dvořáka, Janáčka a Martinů proto zazní i vynikající díla od Petra Ebena a Jana Nováka,” uvedl k chystanému programu hlavní sbormistr PFS Lukáš Vasilek.

Další aktuality

Samý vřesk a třesk. Divadlo J. K. Tyla uvádí rozhlasovou hru o životě Bedřicha Smetany

27. 12. 2024

Česká hymna slaví výročí

23. 12. 2024

Symfonický orchestr Českého rozhlasu nahrál kompletní symfonické dílo Bedřicha Smetany

16. 12. 2024

Půltucet prosincových koncertů

13. 12. 2024

Zapojit se

Vyplňte následující formulář a přihlaste se ke značce Rok české hudby 2024 či Smetana200. Pro svůj projekt získáte mediální podporu, logo, automatické uvedení v kalendáři Roku české hudby 2024 a na portálu Kudy z nudy.

V případě, že pořádáte festival či akci s několikadenním trváním, vložte prosím jen ty akce, které se týkají Rok české hudby či Smetana200. Pro každou akci prosíme vyplňte formulář zvlášť s relevantním popisem.

Přihlaste se přes interaktivní formulář:

Přidat reprízu

Podrobnosti

Cena (nepovinné)

Místo konání

Kontakt na pořadatele

V případě, že v seznamu nejste uvedeni, vyberte "Jiný" a vyplňte pole "Název pořadatele (jiný)".

Formulář je chráněn službou reCAPTCHA od společnosti Google.

Chystáte se zavřít formulář.

Vyplněné informace se neuloží.

Zavřít Pokračovat ve vyplňování