Kalendář
Slavní čeští skladatelé na Dnech české kultury 2024
Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Různé generace, styl a osobitý rukopis. Jejich díla jsou odlišná, ale přece mají něco společného.
Česko-Řecko: Hudební inspirace - výstava Pavla Piekara
Rok české hudby 2024 je v Řecku oslavován nejen sérií koncertů, ale také výtvarnou výstavou vytvořenou k tomuto výročí Pavlem Piekarem, předsedou historického Sdružení českých umělců grafiků HOLLAR.
Hudební výlety – Duše baroka: Bach, Händel, Zelenka
Mistři barokní hudby se zde snoubí s trojicí výjimečných moravskoslezských interpretů: mladickou talentovanou sopranistkou Levkovou, evropsky uznávaným klarinetistou Františákem a špičkovým klavírním virtuosem a varhaníkem Kozákem
Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby
K 20. výročí přestěhování muzea zveme na komentované prohlídky skrytých zákoutí muzea i expozice, zábavná stanoviště pro děti, houslařskou dílnu i koncert sboru Pueri gaudentes s tlumočením hudby do českého znakového jazyka.
100 let od udělení čestného doktorátu Masarykovy univerzity Leoši Janáčkovi
V roce 1924 Akademický senát Masarykovy univerzity udělil první čestný doktorát, jehož nositelem se stal Leoš Janáček, který při udělení pronesl slavnostní řeč Spondeo ac polliceor! Řeč přednese Petr Kotík.
Koncert hudebních výletů – Duše baroka: Bach, Händel, Zelenka
Mistři barokní hudby se zde snoubí s trojicí výjimečných moravskoslezských interpretů: mladickou talentovanou sopranistkou Levkovou, evropsky uznávaným klarinetistou Františákem a špičkovým klavírním virtuosem a varhaníkem Kozákem
Divadelně-hudební představení ‚‚...because of Alma"
Hudební nadání a šťastné dětství ve významné hudební rodině, dokonce i sňatek s geniálním muzikantem – to vše se zdálo předurčovat vynikající houslistce Almě Rosé bohatý a úspěšný život, jehož hlavní osou zůstane navždy hudba.
Vítězslav Novák: hudební dědictví a inspirace
Koncert seznamuje a oslavuje tvorbu významného, a poněkud nedoceněného českého hudebního skladatele přelomu 19. a 20. století, Vítězslava Nováka, rodáka z Kamenice nad Lipou, který byl následovníkem Smetanovy a Dvořákovy školy.
Nové opery v provedení Komorní opery JAMU (repríza)
Komorní opera Hudební fakulty JAMU uvede nové opery napsané studentkami pro festival Janáček Brno. Uvidíte opery: Echó a Narcis - Kateřina Slaběňáková, Oliver - Kateřina Szymeczková a Tvorování - Noemi Savková.
Hudební výlety – Ondřej Ruml & Matej Benko Quintet: Ježek, Voskovec, Werich
Ondřej Ruml spolu s kapelou Matej Benko Quintet představí nově pojaté písně Osvobozeného divadla z jeho alba „Ondřej Ruml zpívá Ježka, Voskovce a Wericha“.
Recitál: Pavla Vykopalová, Karel Dohnal a Eliška Novotná: Láska a žal
Skladby Pavla Haase, Miloslava Ištvana, Bohuslava Martinů, Antonína Tučapského, Vítězslava Nováka a Leoše Janáčka uvedou sopranistka Pavla Vykopalová, klarinetista Karel Dohnal a klavíristka Eliška Novotná.
Pavel Haas Quartet a Boris Giltburg
Pavel Haas Quartet společně s klavíristou Borisem Giltburgem uvedou skladby: Meditace na staročeský chorál Svatý Václave, op.35a (Josef Suk), Smyčcový kvartet č.3, op.15 (Pavel Haas) a Klavírní kvintet č.2 Adur, op.81 (A. Dvořák).
Hudební film Il Boemo
Zveme vás na promítání hudebního filmu Il Boemo (2022) v režii Petra Václava. Historický velkofilm inspirovaný skutečným příběhem jednoho z nejvyhledávanějších hudebních skladatelů druhé poloviny 18. století – Josefa Myslivečka.
Koncert komorní tvorby českých a argentinských autorů
Koncert při příležitosti 100. výročí navázání argentinsko-československých diplomatických styků a „Roku české hudby 2024.“ Posluchačům nabídne příležitost porovnat komorní tvorbu autorů z obou zemí za posledních 100 let.